win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 20 από σύνολο 475

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Τεχνίτης
    Εργοδηγός Δομικών Εργων
    Το μέλος seismic δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    02.12.2009
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Αναρτ.
    658
    Εύσημα

    έδωσε
    80
    έλαβε
    22
    Αρχεία

    Λήψεις
    0
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική ανάρτηση από civ Προβολή Ανάρτησης
    Ατιμη κενωνια

    Να μη μπορει ο καθε ενας να σωσει τον κοσμο απο το σεισμο
    Να μη μπορει να παει την παπαρια του στα πανεπιστημια και να του κανουν δωρεαν ερευνα
    Να πληρωνει φορους και να μην εχει δωρεαν προσβαση στην ερευνα των πανεπιστημιων
    Να ειμαστε τοσο αχαριστοι που αντι να κανουμε τεμεναδες για τη λαμπρη ιδεα, να αξιωνουμε λεφτα

    Αντε να "εφευρεις" και σεισμικη βαση που θα κουναει 20 ριχτερ.

    Υ.Γ. Ζηταω μετανιωμενος ταπεινα συγνωμη που τολμησα να αμφισβητησω το απολυτο αντισεισμικο συστημα.

    Σταματαω το διαλογο μαζι σου διοτι "οποιος ανακατευεται με τα πιτουρα τον τρωνε οι κοτες".

    Μπορεις πλεον να συνεχισεις τα παραληρηματα σου χωρις κανεις να σου απαντα.

    Αντε και οταν κουνησεις προεντεταμενη κατασκευη απο Ω/Σ με 20 ριχτερ στην αυτοσχεδια σεισμικη τραπεζα, ειδοποιησε με να γελασω
    Τι λες τώρα εσύ civ και οι φίλοι σου στο **************?
    ( και μου τα έλεγαν...αλλά εγώ δεν άκουγα..και επειδή δεν μπορούσαν να με ακούν αυτοί...με διέγραψαν )
    Έχετε την ίδια γνώμη για τις παραριές μου μετά το πείραμα?
    Άκου τώρα τι θα πάθει το μοντέλο με τις παραριές που λες εσύ και οι φίλοι σου στο **************
    Με το ίδιο μοντέλο, ( που δεν έπαθε το παραμικρό στο πείραμα με την μέθοδό μου, ) θα ξανά κάνω το πείραμα.
    Μόνο που τώρα θα το κάνω με τον σχεδιασμό τον δικό σου.
    Ο σχεδιασμός ο δικός σου, περιορίζει τις μετακινήσεις του μοντέλου κατά τον οριζόντιο άξονα, ( γιατί η βάση είναι μέσα στην γη πακτωμένη περιμετρικά χαλαρά ) αλλά όχι κατά τον κατακόρυφο άξονα ( όταν το μοντέλο ταλαντεύεται ) διότι ο οπλισμός σου σταματάει στην βάση, και δεν είναι πακτωμένος στο έδαφος.
    Για να προσομοιάσω την μέθοδό σου πάνω στην σεισμική βάση και το μοντέλο, θα κάνω το εξής.
    Θα αφαιρέσω μόνο τους κοχλίες από τις βίδες ( πάνω κάτω ) και θα αφήσω τις βίδες ως έχουν, ώστε αυτές οι βίδες που εξέχουν κάτω από την σεισμική βάση, να παρεμποδίζουν χαλαρά την μετατόπιση του οριζοντίου άξονα της θεμελίωσης, αλλά να μην εμποδίζουν καθόλου την άνοδο του δώματος προερχόμενη από την ταλάντωση.

    Να σου πω τι παπαριές σκέπτομαι ότι θα συμβούν?
    Οι μεγάλες ροπές του μοντέλου, θα αλλάζουν τον κάθετο άξονά του, μερικές μοίρες εναλλάξ.
    Ο Κάθετος άξονας θα προσπαθήσει να σηκώσει τις πλάκες και την θεμελίωση προς τα επάνω στους κόμβους.
    Τα στατικά φορτία όμως θα είναι αντίθετα στις φιλότιμες προσπάθειες του κάθετου άξονα.
    Αυτή η διαμάχη στατικών φορτίων και κάθετου άξονα, θα την υποστεί η πλάκα, η θεμελίωση, και τα κάθετα στοιχεία. Τώρα πιο από αυτά θα αστοχήσει πρώτο, δεν με ενδιαφέρει.
    Το κακό είναι ότι θα αστοχήσει, ενώ η δική μου μέθοδος θα γελάει...
    Για να μην σου πω ότι.. με αυτό το κούνημα που έφαγε το δικό μου, το δικό σου θα πάει από κάτω....και άντε να το βρούμε που πήγε μετά....η συνέχεια επί του πειράματος..
    Τελευταία επεξεργασία από τον χρήστη seismic : 14.11.2013 στις 10:59

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταία Ανάρτηση: 02.10.2014, 08:59
  2. N.4014/11: Κτίσμα εκτός σχεδίου τοποθετημένο εντός πλαγίων αποστάσεων
    Από το μέλος Patrick στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.02.2012, 11:46
  3. Κάτοψη σχήματος Γ - Όπλιση πλάκας και μόρφωση φέροντα οργανισμού
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταία Ανάρτηση: 19.02.2010, 18:27
  4. Λογισμικό για τη μελέτη φέροντα οργανισμού ναών
    Από το μέλος SMBD στη θεματική κατηγορία Στατικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 16.01.2010, 18:00
  5. Φρεάτιο ανελκυστήρα-θεμελίωση
    Από το μέλος sundance στη θεματική κατηγορία Σκυρόδεμα - ΚΑΝΕΠΕ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 08.01.2010, 20:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •